2023.08.09 godz. 13:46 Sandomierz, Świętokrzyskie

Zrzeczenie się spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Umiera ojciec którego całe życie nie widziałam,który nie płacił alimentów.Jego żona zmarła niedawno a mieszkali w jej mieszkaniu (nie wiem czy jest współwłaścicielem).Człowiek ten ma długi.Nie wiem czy posiada jakikolwiek majątek.Sądzę ze nie.Tu pojawia się pytanie.Podobno po jego śmierci dziedziczę długi.Czy to prawda?Jak temu zapobiec?Dodam,że mam też syna i on też może odziedziczyć dług po "dziadku"?Zaznaczam że nie chcę ani grosza ani czegokolwiek po tym człowieku. Co robic ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sie 2023 14:11

Jeśli chce Pani odrzucić spadek, należy to zrobić (np przed notariuszem) w terminie 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o powołaniu do spadku (o śmierci ojca). Po odrzuceniu przez Panią, spadek przejdzie na dzieci. W tym celu należy odrzucić spadek w ich imieniu - jeśli są małoletnie, należy w pierwszej kolejności uzyskać zgodę sądu rodzinnego na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich (termin 6 miesięcy biegnie od dnia odrzucenia spadku przzez Panią)