2023.11.13 godz. 22:05 Nisko, Podkarpackie

Umieszczenie wyrokiem sądu w szpitalu psychiatrycznym

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, mój ojciec jest alkoholikiem, nałóg doprowadził go do choroby - syndrom Otella. Kilka lat temu trafił do zakładu karnego za znęcanie się psychiczne na mamie. Po wyjściu z zakładu nic się nie zmieniło i wyrokiem sądu, po badaniach psychiatrycznych oraz psychologicznych trafił do zakładu psychiatrycznego bez określonego czasu pobytu. W sierpniu minęły dwa lata odkąd tam się znajduje. Mama obawia się że wyjdzie z zakładu a ona nie zostanie poinformowana o tym. W jaki sposób może dowiedzieć się od lekarzy na temat stanu ojca jak i długości pobytu? Do tej pory lekarz odmówił informacji.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Lis 2023 07:45

Niestety, jeśli ojciec nie upoważnił nikogo do otrzymywania informacji o jego stanie zdrowia to nawet rodzina nie ma możliwości uzyskania takich informacji. Jedynie przedstawiciel ustawowy jest uprawniony do uzyskiwania takich informacji - to jest np. w wypadku dziecka - rodzic, a w wypadku osoby ubezwłasnowolnionej - opiekun prawny.