2023.01.23 godz. 09:44 Wodzisław Śląski, Śląskie

Umowa alimentacyjna a rozwód bez orzekania o winie

Wyjaśnienie sytuacji

Mąż zdradza mnie od kilku lat, ale tylko na jego ostatnią zdradę mam dowody w postaci screenow w gps, zamontowanego podsłuchu w samochodzie, wysyłanych filmików przez jego kochankę. Mąż nie wie jakie mam na niego dowody. Chcemy rozwód bez orzekania o winie, ale chciałabym podpisać umowę alimentacyjną u notariusza na okres 10 lat. Czy jest w ogóle taka możliwość? Mąż jest skłonny do podpisania takiej umowy w zamian za nie wyrzucanie brudów na światło dzienne. Nie mamy dzieci, nie mamy kredytu, nasze małżeństwo trwa 2,5 roku. Od czego zacząć? Jaka jest szansa na alimenty?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sty 2023 11:18

Dzień dobry. Umowa alimentacja może być oczywiście zawarta niezależnie od postępowania rozwodowego. Aby uzyskać alimenty na siebie w drodze postępowania rozwodowego, sąd musiałby orzec wyłączną winę męża - co w świetle posiadanych dowodów jest całkiem realne. ROzważyć jednak należy wykorzystanie dowodów, które pozyskała Pani nielegalnie (np gps w samochodzie).