2024.07.02 godz. 07:24 Warszawa, Mazowieckie

Umowa darowizny ze służebnością - czy należy się zachowek dla pozostałych dzieci?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. W 1998 roku zmarł mój tata. W 2003 roku moja mama umową darowizny ze służebnością u notariusza przepisała cały swój majątek (0,8ha i dom) na mnie i moją żonę. Moje rodzeństwo wtedy zrezygnowało z części spadku po ojcu (każdemu z nas przypadała część 3/16, mama po tacie miała 4/16 . W akcie notarialnym jest że ja sam mam część 3/32 a razem z żoną 29/32. Mama nadal żyje ale jest ciężko chora ale mój brat już wyczekuje śmierci i grozi że będzie chciał pieniędzy. Czy należy mu się zachowek? Jeśli tak to jaka część? On w ogóle się nie interesował nigdy matką. Z góry dziękuję za odp.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Lip 2024 10:24

Jeśli jest to służebność (a nie umowa o dożywocie), to jak najbardziej brat będzie uprawniony do zachowku. Wysokość zachowku to połowa udziału spadkowego, który przypadłby mu w drodze dziedziczenia.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)