2021.09.08 godz. 16:04 Kraków, Małopolskie

Umowa deweloperska a dokładnie zapis kary umownej

Wyjaśnienie sytuacji

w przypadku niedotrzymania terminu przeniesienia własności lokalu przez dewelopera w terminie wskazanym w umowie, Deweloper zapłaci Nabywcy karę umowną w kwocie 0,1 % ceny sprzedaży za każdy dzień opóźnienia oraz że dopuszcza się dochodzenie odszkodowania uzupełniającego do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody, czy mogą zażądać 0,1% ceny sprzedaży czy może być to większa czy mniejsza kwota? Oraz gdy oplata rezerwacyjna jest określona w umowie deweloperskiej jako zadatek, bez podania zapisu że w przypadku odmownej decyzji kredytowej jest zwracana nabywcy, to czy mogę zażądac aby byl wpis?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Wrz 2021 20:41

Odnośnie kary umownej to w umowie ma Pan zagwarantowaną karę umowną w wysokości 0,1 % ceny za każdy dzień opóźnienia bez względu na to czy w związku z opóźnieniem dewelopera poniósł Pan szkodę czy nie i bez jej udowadniania. W sytuacji gdy w związku z opóźnieniem dewelopera poniesie Pan szkodę która będzie przewyższała wysokość kary umownej to jak najbardziej będzie mógł Pan żądać zapłaty kwoty szkody przewyższającej wysokość zastrzeżonej na Pana korzyść kary umownej tyle że będzie Pan musiał udowodnić wysokość poniesionej szkody oraz związek przyczynowy pomiędzy opóźnieniem dewelopera a
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)