2020.02.06 godz. 11:43 Gdańsk, Pomorskie

umowa o uznanie długu (przedawnienie roszczeń)

Wyjaśnienie sytuacji

jestem prezesem spółki z o.o., kontrahent poprosił mnie o podpisanie umowy o uznaniu długu w której "moja spółka uznaje w rozumieniu art. 123 ust. 1 pkt. 2 Kodeksu cywilnego, bezwarunkowo i nieodwołalnie wszelkie roszczenia przysługujące Kontaahentowi S.A., wynikające z powyżej opisanych zobowiązań". Czy takie zapisy narażają mnie osobiście czy dotyczą tylko spółki (w treści art. 123 KC jest mowa o "uznaniu roszczenia przez osobę")?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Lut 2020 14:41

Jeśli może Pan jednoosobowo reprezentować spółkę, to dojdzie w ten sposób do uznania długu przez spółkę i tym samym przerwania biegu przedawnienia tych roszczeń. Inna kwestia, to czy podpisanie tego uznania długu jest korzystne dla spółki i czy wspólnicy spółki będą zadowolenie z takiego Pana działania. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to czynność dla spółki niekorzystna, właśnie dlatego, że przerywa przedawnienie i ułatwia kontrahentowi dochodzenie tych roszczeń w sądzie. Wiec w rachubę może wchodzić Pana odpowiedzialność wobec spółki, a nadto
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)