2020.02.19 godz. 12:37 Katowice, Śląskie

Umowa wygasa w trakcie ciąży - prawo do przedłużenia do dnia porodu

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Moja druga umowa na czas określony kończy się 15 czerwca 2020 (jest to pełne 33 miesiące każda kolejna umowa powinna być na czas nieokreślony). Jestem w trzecim miesiącu ciąży (luty 2020) Czy pracodawca jest zobowiązany przedłużyć mi umowę do dnia porodu (sierpien/wrzesien 2020)i jeżeli tak to czy ta umowa nie powinna być już jednak bezterminowa? Czy jeżeli nie dostanę przedłużenia na piśmie mam prawo do zasiłku macierzyńśkiego/rodzicielskiego ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Katarzyna Jarosz

Krosno, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lut 2020 15:14

Szanowna Pani, umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży ulega przedłużeniu jedynie do dnia porodu. W tej sytuacji umowa nie przekształca się na umowę na czas nieokreślony. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużania umowy na piśmie, albowiem następuje to z mocy samego prawa, tj. art. 177 par. 3 kp. Powyższe nie wpływa na Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego. Z poważaniem, adw. Katarzyna Jarosz
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)