2022.12.21 godz. 12:21 Kobyłka, Mazowieckie

Umowa zlecenie a stawka najniższa krajowa

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, moje zapytanie wygląda tak, czy na umowie zlecenie obowiązuje najniższa krajowa? I czy w związku z tym po nowym roku, kiedy zwiększy się ona pracodawca ma obowiązek podpisać z pracownikiem nowa umowę ze względu na zmianę stawki ? W takim rozumowaniu tegoroczna umowa zlecenie jest unieważniona?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Gru 2022 09:07

Dzień dobry, przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu wskazują, kwoty minimalnego wynagrodzenia jakie powinien otrzymać pracownik zarówno z tytułu umowy jak i minimalną stawkę godzinową na umowę zlecenie, Umowa powinna zostać zwaloryzowana do kwoty minimalnego wynagrodzenia - jednakże sam brak tej zmiany nie przesądza o nieważności umowy. Kluczowe jest przekazanie wynagrodzenia zgodnego z ustawą. Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin tel. 607153023 email agnieszka@kancelaria-uranin.pl