2023.01.16 godz. 13:53 Łódź, Łódzkie

Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytania dotyczące pożyczki od osoby prywatnej (na przykład członka rodziny lub znajomego)

Wyjaśnienie sytuacji

- Czy umowa pożyczki od osoby prywatnej musi zostać sporządzona przez notariusza czy można skorzystać z wzoru umowy pobranego z Internetu? - Czy podatek który płaci pożyczkobiorca, nie zależnie od kwoty to 0,5%? - Czy pożyczkodawca płaci jakiś podatek w momencie gdy nie zostaną pobrane odsetki od pożyczonej kwoty? - Jaki jest maksymalny czas zapłaty podatku przez pożyczkobiorcę? - Czy można zgłosić do Urzędu Skarbowego fakt wzięcia pożyczki prywatnej przez Internet? W jakim czasie od zawarcia umowy należy zgłosić ten fakt do US? - Czy jest jakaś maksymalna kwota, którą można pożyczyć? Czy przy kwocie 150 tys. pojawiają się jakieś dodatkowe formalności o których strony powinny wiedzieć?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Sty 2023 14:00

Dzień dobry, umowa pożyczki powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Nie ma wymogu notariusza, jednak zalecam aby umowa zawierała zabezpieczenia, które będą chroniły obie strony. Jeśli chodzi o PCC, płaci się podatek od umowy pożyczki, a nie od ewentualnych zysków osiągniętych z jej tytułu. Podstawą opodatkowania jest wartość pożyczki, a więc to, ile wynosi podatek od pożyczki PCC, zależy od sumy zaciągniętego zobowiązania. Podatek od pożyczki prywatnej PCC wynosi 0,5% od wartości pożyczonej kwoty. Do jego odprowadzenia zobowiązany jest bowiem pożyczkobiorca.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)