2024.05.11 godz. 08:56 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Urlop na okresie próbnym na umowę o pracę

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Chciałbym dowiedzieć się ile przysługuje mi dni urlopu gdybym teraz poszedł do nowej pracy na okres próbny na 3 miesiące. W lutym minęło mi 5 lat stażu pracy. W obecnej firmie pracuję 1 rok i 7 miesięcy i mam do wykorzystania jeszcze tutaj 24 dni urlopu.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Maj 2024 09:21

Dzień dobry Urlop wypoczynkowy należy wykorzystać u obecnego pracodawcy - zgodnie z art. 167(1) Kodeksu pracy - dalej KP. Jeżeli urlop nie zostanie wykorzystany, to pracodawca ma obowiązek wypłacenie ekwiwalentu za urlop - zgodnie z art. 171 § 1 KP. U nowego pracodawcy urlop liczy się od nowa. Skoro ma Pan 5 lat stażu pracy, to roczny wymiar urlopu wynosi 20 dni - zgodnie z art. 154 § 1 pkt 1) KP. Po miesiącu nabędzie Pan prawo do urlopu w wymiarze 1,66 dnia - zgodnie z art. 153 § 1 KP. (1/12 * 20 = 1,66). Z wyrazami szacunku

Zmodyfikowano dnia: 11 Maj 2024 09:24
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)