2019.09.18 godz. 09:27 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Urlop rodzicielski łączony z pracą a opieka nad dzieckiem zdrowym

Wyjaśnienie sytuacji

Łączę urlop rodzicielski z pracą - po pół etatu. Czy w takim przypadku przysługuje mi 8h czy 16h opeiki nad dzieckiem? Kadry twierdzą, że 8, ale zastanawiam się, czy to nie działa tak jak urlop wypoczynkowy tj. urlop rodzicielski nie pomniejsza jego wymiaru.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Wrz 2019 15:52

Niestety dla Pani, kadry mają rację: Zgodnie z art. 188 § 3 kodeksu pracy: Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1 [na opiekę nad dzieckiem], udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Dzielenie urlopu z pracą, o którym mowa w art. 182(1e)§ 1 kodeksu pracy stanowi ograniczenie wymiaru czasu pracy (nie większym niż połowa wymiaru), zatem wyżej cytowany art. 188 § 3 kodeksu pracy znajduje zastosowanie. W razie dalszych pytań proszę o kontakt.