2023.08.25 godz. 14:47 Warszawa, Mazowieckie

Urlop wychowawczy i druga ciąża, wracać do pracy?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, chciała bym się dowiedzieć co mam zrobić. Jestem obecnie na urlopie wychowawczym (ponad 1 rok, z przydłużeniem na kolejny) i okazało się, że jestem od niedawna w ciąży. Pytanie jest czy muszę wrócić do pracy chociaż na jeden dzień czy od razu mogę poprosić o L4. Szukam rozwiązania najkorzystniejszego dla siebie i pracodawcy. Dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Małgorzata Piętka

Garwolin, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Sie 2023 14:54

Dzień dobry, aby móc otrzymać zasiłek choroby powinna Pani odstąpić od urlopu wychowawczego, jeśli będzie nadal Pani na urlopie wychowawczym wówczas nie będzie przysługiwało Pani prawo do zasiłku chorobowego. Zatem najlepszym rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie za zgodą pracodawcy z urlopu wychowawczego, pojawienie się w pracy choćby na 1 dzień przedstawienie L4 że jest się w ciąży oraz otrzymywanie zasiłku chorobowego, potem macierzyńskiego. Natomiast na urlopie wychowawczym można otrzymywać tylko zasiłek macierzyński. Po urodzeniu dziecka będzie miała Pani prawo do macierzyńskiego, rodzicielskiego, oraz wychowawczego. (ustawa zasiłkowa)

Zmodyfikowano dnia: 25 Sie 2023 21:03
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (18 głosów)