2020.07.14 godz. 20:08 Szczytno, Warmińsko-mazurskie

usiłowanie popełnienia przestępstwa - kwalifikacja

Wyjaśnienie sytuacji

Zwracam się z zapytaniem. Planuję napisać zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Jednym z nich jest usiłowanie popełnienia czynu zabronionego. Nie wiem, jak w takiej sytuacji powinnam ten czym zakwalifikować. Czy prawidłowym jest określenie np. w akcie oskarżenia „zarzuca się popełnienie czynu z art. 159 kk w zw. z art. 13 kk? Jeśli nie, to w takim razie jak? Proszę o pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lip 2020 11:23

w zasadzie nie musi Pani podawać podstawy prawnej w zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa, no chyba że Pani bardzo chce. Ważne jest jedynie, aby dobrze Pani opisała czyn, co się wydarzyło. Policja lub prokuratura po przeczytaniu zawiadomienia może sama odpowiednio zakwalifikować czyn do konkretnego przepisu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)