2024.01.27 godz. 17:36 Tarnów, Małopolskie

Usługa zapłacona w całości za montaż i zakup drzwi . sprawa cywilna = od niedokończenia prac i uszkodzenie drzwi podczas montażu

Wyjaśnienie sytuacji

Pytanie: Proszę o poradę jakie kroki podjąć i jak wejść na drogę cywilną bo z tego co wiem jedynie to mi pozostało. Pokrótce sprawa wygląda tak . W październiku 2022 zakupiłam drzwi 4 szt. zgodnie z opomiarowaniem , które miały zostać wykonane przez moich wykonawców. W efekcie po odbiorze drzwi okazało się ,że są źle opomiarowane mimo iż nie z mojej winy a pracownika firmy , chcąc je zamontować jedynym rozwiązaniem było domówienie błędnych elementów , gdyż firma nie poczuła się odpowiedzialna za błędy pracownika ich firmy. Po pomiarze przez pracowników firmy i dopłacie elementów w kwocie ok 4,5 tys. (dopłata za elementy i montaż przez ich fachowców) firma przystąpiła do realizacji i montażu w efekcie pracownicy ich firmy uszkodzili elementy drzwi w trakcie montażu i nie dokończyli usługi gdyż znów okazało się że część elementów jest błędnie opomiarowana co przeszkodziło w skończeniu prac. Zgłosiłam fakt od razu na drugi dzień usterki zauważone na tym etapie prac i nie zezwoliłam na dalszy montażu w konsekwencji , że nie mogłam porozumieć się z firmą skorzystałam z Inspekcji Handlowej firma nie podjęła próby porozumienia na zasadzie mediacji i spotkanie nie doszło do skutku przez co sprawa została umorzona . Wystosowałam pismo o odstąpieniu od umowy z żądaniem naprawienia szkód i zwrotu zapłaty (drzwi i montaż zostały zapłacone w całości z góry taki był wymóg firmy ) do dnia dzisiejszego cisza i drzwi są niedokończone i uszkodzone minął ponad rok .Z tego co wiem zostaje mi jedynie wejście na drogę cywilną ale z jakiego art. kodeksu powinnam wystosować pozew i jakie powinny być moje żądania ....( chce demontażu i zwrotu gotówki w całości z odszkodowaniem za stan w jakim jest moje mieszkanie.) będę wdzięczna za pomoc jakie kroki powinnam podjąć . Całość szkody to kwota zakupu drzwi plus montaż to 8252,00 zł.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Sty 2024 08:08

Dzień dobry, powinna Pani wytoczyć powództwo z tytułu rękojmi lub nienależytego wykonania umowy (art. 471 KC). Wybór roszczenia zależy od szczegółów sytuacji. P