2024.06.24 godz. 15:45 Gorzów Wielkopolski, Lubuskie

Usunięcie rzeczy rodzeństwa z domu, który przepisali mi rodzice.

Wyjaśnienie sytuacji

Rodzice przepisali mi swój dom - umowa dożywocia. Siostra wyprowadziła się z tego domu kilka miesięcy temu do swojego nowego domu, gdzie mieszka z rodziną. Niestety nie spodobało jej się, że rodzice mi przepisali dom więc relacje między nami - rodzeństwem - zerwały się. Siostra podczas wyprowadzki zabrała większość swoich rzeczy, ale też trochę zostawiła - co dokładnie nie wiem. Planuję wyremontować cały dom więc napisałam jej prośbę o zabranie swoich rzeczy w ciągu 2 miesięcy. Czy po terminie jaki wyznaczyłam siostrze mogę wyrzucić jej rzeczy? Jestem jedynym właścicielem tego domu.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Cze 2024 19:21

Prośba o usunięcie rzeczy powinna być doręczona Siostrze z potwierdzeniem odbioru (np. list polecony ze zwrotnym potwierdzeniem - żółta kartka), aby miał Pan dowód w razie sporu. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy i rzeczach znalezionych: "Kto znalazł rzecz i zna osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie zawiadamia ją o znalezieniu rzeczy i wzywa do jej odbioru.".