2020.05.12 godz. 13:30 Legnica, Dolnośląskie

utrata świadczenia pielęgnacyjnego w trakcie covid-19

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, 31 marca córce skończyło się orzeczenie o niepełnosprawności. 24 kwietnia odbyła się komisja zaocznie i dziecko otrzymało orzeczenie o niepełnosprawności bez punktu 7 bez którego już nie mogę otrzymać świadczenia pielęgnacyjnego, które pobierałam 4 lata. Odwołałam się, czyli orzeczenie nie jest prawomocne z tego co czytałam i należy się wypłata świadczenia na okres pandemii. Mops twierdzi, że się nie należy. Czy jest jakaś interpretacja prawna, bo chyba każdy inaczej rozumie teraz te przepisy. Czy należy mi się w tej sytuacji na okres pandemii świadczenie pielęgnacyjne.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Maj 2020 15:29

Dzień dobry, rzeczywiście art. 15h ustęp 1 i 4 tzw. ustawy covidowej przedłużają obowiązywanie okresowego orzeczenia o niepełnosprawności oraz decyzji o przyznaniu świadczenia, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności. Niestety ustawa pomija kwestię czy ma to być ostateczne orzeczenie i stąd zapewne Pani problem. Należy jednak argumentować, że tylko ostateczne orzeczenie najczęściej może być podstawą świadczenia, więc w tym przypadku dopóki nie ma ostatecznego nowego orzeczenia uważam, że należy się Pani świadczenie. Pozdrawiam!
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)