2024.02.19 godz. 15:17 Wrocław, Dolnośląskie

użycie materiału objętego prawem autorskim

Wyjaśnienie sytuacji

Czy niekomercyjne, publiczne użycie materiału objętego prawem autorskim jest dozwolone? Przykład: publikacja vloga na WŁASNEJ stronie internetowej, używając muzyki objętej prawem autorskim. Jak sytuacja zmienia się, w przypadku: - muzyka została wydana w Stanach Zjednoczonych, gdzie fair-use jest dozwolony w tym przypadku, czy wtedy obowiązuje prawo amerykańskie, czy polskie dlatego, że użytek jest w Polsce, przez Polaka? - autor vloga udostępnia odbiorcy możliwość wspierania kanału dowolną kwotą (donate), czy to jest wtedy wykorzystanie komercyjne?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Kubisztal

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lut 2024 14:29

Stany Zjednoczone Ameryki są stroną umów międzynarodowych, których Polska jest również stroną. Wybór prawa ochrony dzieła należy do jego twórcy. W rezultacie, stosowanie prawa polskiego nie jest wykluczone.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)