2019.11.20 godz. 21:08 Giżycko, Warmińsko-mazurskie

Kiedy odpłatne zbycie nieruchomości?

Wyjaśnienie sytuacji

W 1983 roku zmarł ojciec zaś w 2001 roku zmarła matka mojego ojca. Mieli oni 5 dzieci. Jedno z nich w 2017 roku zmarło. W 2017 mój ojciec złożył w SR wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej matce i bracie. Sąd w postanowieniu stwierdził, że: 1.Spadek po zmarłej matce na podstawie ustawy nabyła 5 dzieci w części 1/5 2.Spadek po zmarłym bracie na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza nabyła 4 rodzeństwa. W 2019 roku znalazł się kupiec na nieruchomość (działka o pow. ok 0.4ha) na sprzedaż ktorej spadkobiercy się zgodzili. Czy ze sprzedaży będą musieli rozliczyć z fiskusem?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lis 2019 09:50

Według stanu po 1 stycznia 2019 r. decyduje moment nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. W świetle art. 10 ust. 1 pkt.8 ustawy o PIT odpłatne zbycie nieruchomości nie wystąpi bowiem, jeżeli od końca roku, w którym spadkodawca wybudował lub nabył nieruchomość albo prawo majątkowe, upłynęło 5 lat. Jeżeli nieruchomość została sprzedana w 2019 r, stosuje się nowe przepisy, zatem sprzedaż nieruchomości nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Istotne jest również czy po stwierdzeniu nabycia spadku był dokonany dział spadku?
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)