2021.06.02 godz. 22:26 Zabrze, Śląskie

Co po rodzicach?

Wyjaśnienie sytuacji

W 1992 roku rodzice przepisali swoje gospodarstwo rolne (umowa przekazania gospodarstwa rolnego) memu bratu w zamian za służebność mieszkaniową, ale nie znam szczegółów, choć mam obecnie wgląd do księgi wieczystej na stronie ministerstwa. Jestem najmłodszy z pięciorga rodzeństwa. W 2005 roku zmarł ojciec, a w grudniu 2020 roku zmarła matka. Z tego co doczytałem nie przysługuje mi zachowek z racji formy przepisu gospodarstwa. W 1988 roku wyprowadziłem się (mieszkam w kraju). Od paru lat nie utrzymuję kontaktu z rodziną, ale moje pytanie brzmi: czy mam szanse (prawne lub inne) na cokolwiek?

Odpowiedzi prawników:

Magister prawa

Patrycja Murawska

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Cze 2021 16:52

Co do zasady, jeżeli osoby uprawnione do zachowku nie mogą otrzymać należnego im zachowku od spadkobiercy, mogą oni żądać zachowku od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku. Kwestia możliwości dochodzenia zachowku od osoby, która otrzymała gospodarstwo rolne wymaga wstępnej analizy na podstawie czego ów przekazanie miało miejsce. Służebność jest prawem niezbywalnym i nie podlegającym dziedziczeniu. Nie da się więc tego prawa zapisać komuś w testamencie. Z chwilą śmierci rodziców służebność wygasa.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)