2019.04.29 godz. 07:14 Jastrzębie-Zdrój, Śląskie

Przedawnienie

Wyjaśnienie sytuacji

W 2008 roku firma prywatna wybudowała mi dom pod klucz. Projekt oraz nadzór nad budową objął inż budownictwa polecony przez firmę współpracujący z nią wcześniej i do nadal. W momencie powstania wątpliwości co do jakości wykonania zlecenia (2013 r) zleciłem wykonanie ekspertyzy , która wykazała wybudowanie budynku niezgodnie z projektem. Ustalenia te, po wcześniejszym wyroku w Sądzie Okręgowym potwierdził w roku 2017 Sąd Apelacyjny. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu wskazał na fakt fałszowania dziennika budowy, ostatni wpis 31X2008 r. Kiedy mija okres przedawnienia tego czynu.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Kwi 2019 17:54

rozumiem, że chodzi o przedawnienie w sprawie fałszowania dziennika budowy. Według mnie fałszowanie dziennika budowy podlega pod przepis art. 271 paragraf 1 kodeksu karnego - funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne podlega karze pozbawienia wolności od 3 mies. do lat 5. Zgodnie z art. 101 par. 1 pkt. 4 kodeksu karnego przedawnienie karalności za ten występek wynosi 5 lat. Z tym, że jeżeli już wszczęto postępowanie karne przedawnienie czynu następuje z upływem 10 lat (art. 102 kk).

Zmodyfikowano dnia: 30 Kwi 2019 17:54
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)