2020.08.18 godz. 14:05 Kielce, Świętokrzyskie

Postanowienie o umorzeniu śledztwa

Wyjaśnienie sytuacji

W 2017r. w listopadzie zostałam potrącona przez samochód osobowy.W trakcie toczącego się postępowania występowałam jako osoba pokrzywdzona.Do tej pory wydano 3 opinie biegłych i na podstawie ostatniej opinii otrzymałam z Prokuratury Krajowej Postanowienie o umorzeniu śledztwa.Jako podstawę prawną podano, że zdarzenie nie nosi znamion czynu zabronionego.Mam pytanie: co dalej z taką sprawą? W którym momencie zostaje uznana za zakończoną? I co się dzieje , jeżeli zostaje złożone zażalenie do postanowienia , a co jeżeli się tego zażalenia nie złoży w terminie( chyba jest 7 dni od daty otrzymania)

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Sie 2020 20:17

Dzień dobry, z opisanej przez Panią sprawy wynika, że sprawa została nieprawomocnie zakończona. Jeżeli nie złoży Pani zażalenia to postanowienie o umorzeniu się uprawomocni i sprawa zostanie definitywnie zakończona. Jeżeli złoży Pani zażalenie, będzie ono rozpatrywane przez sąd. W przypadku jego nie uwzględnienia, sprawa również się zakończy. Jako osoba pokrzywdzona może Pani dochodzić roszczeń odszkodowawczych z OC sprawcy wypadku. Pozdrawiam, adwokat Anna Babiak
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)
Tak Nie

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Sie 2020 17:37

w praktyce oznacza, że nie zostało uznane Pani potrącenie przez samochód za przestępstwo. Jeśli zostanie złożone zażalenie do czego zachęcam, to sprawa może mieć swój dalszy ciąg, który może zakończyć się sprawą sądową. Zażalenie będzie rozpoznawać Sąd, który "skontroluje", czy faktycznie postępowanie powinno zostać umorzone. Jeżeli nie zostanie złożone zażalenie to nie będzie raczej już żadnej sprawy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)