2022.09.07 godz. 20:50 Rzeszów, Podkarpackie

Ważność testamentu

Wyjaśnienie sytuacji

W 2019r.zmarł teść,był właścicielem majątku w 1/2 z teściową a druga połowę posiadał brat,teść pozostawił testamet i zapisał wszystko teściowej,po jego śmierci teściowa zapisała wszystko jednemu z dzieci ale napisała testament w chwili gdy była właścicielem tylko 1/4 majątku,z czasem dopiero nabyła spadek po mężu i po bracie,pytanie brzmi czy spadkobierca w testamencie ma prawo do całego spadku?czy tylko do 1/4.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Wrz 2022 15:49

Spadek to cały majątek, który spadkodawca pozostawił po swojej śmierci niezależnie od tego, kiedy on go nabył (przed czy po spisaniu testamentu. Jezeli teściowa nie określiła wielkości udziału to spadkobierca otrzyma cały jej majątek, jeśli zaś użyła sformułowania określającego określony udział, to taki udizał w spadku przypadnie spadkobiercy testamentowemu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)