Treść zapytania

2020.01.09 godz. 23:17 Brodnica, Kujawsko-pomorskie

Zwolnienie ciężarnej kobiety z pracy

Wyjaśnienie sytuacji

W dniu 26.01.2019 zatrudniłem kobietę na umowę o pracę na czas określony do 30.04.2021 roku. W dniu 21.08.2019 dałem jej wypowiedzenie z pracy, z którego wynikało, że stosunek pracy ustanie z dniem 30.09.2019 roku. W dniu 26.09.2019 kobieta przedłożyła mi zaświadczenie lekarskie wydane w dniu 25.09.2019, że jest w piątym tygodniu ciąży i wnosi o przywrócenie jej do pracy. Czy muszę ją przywrócić do pracy czy uznać, że stosunek pracy ustaje z dniem 30.09.2019 roku?

Odpowiedzi prawników:


Aplikant

Maciej Spychała

Piekary Śląskie, Śląskie

(4 opinie)

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sty 2020 22:30

W przedstawionej sytuacji brak jest możliwości rozwiązania umowy o pracę z pracownicą, która zaszła w ciąże w trakcie wypowiedzenia. Stanowisko to wynika z art. 177 §1 kodeksu pracy oraz z orzeczenia Sądu Najwyższego: I PRN 23/95 z dnia 02.06.1995 r. i I PK 174/16 z dnia 30.05.2017 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że "pracodawca ma obowiązek niezwłocznego cofnięcia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, gdy dowie się, że w czasie biegu wypowiedzenia pracownica zaszła w ciążę, co zostało potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem lekarskim (art. 177 § 1 w związku z art. 185 § 1 kodeksu pracy)".

Zmodyfikowano dnia: 27 Sty 2020 22:30
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?
Tak Nie

Chcę dodać odpowiedź!

  • Jeśli jesteś prawnikiem Zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
  • Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

Dodaj odpowiedź