2023.01.08 godz. 20:30 Kamieniec Wrocławski, Dolnośląskie

dziedziczenie zaległości ZUS

Wyjaśnienie sytuacji

W dniu 6 stycznia 2023 roku otrzymałem z Sądu pismo, z którego dowiedziałem się, że we wrześniu 2014 roku zmarł syn brata mojej nieżyjącej mamy, który miał zaległości w opłacaniu składek ZUS. Najbliższa rodzina odrzuciła spadek, więc zostałem wezwany do opowiedzenia się w tej kwestii. Jestem umówiony z Notariuszem aby odrzucić spadek. Jednakże mam pełnoletnią córkę i mam pytanie, czy ona również może zostać w przyszłości wyznaczona przez Sąd jako spadkobierca i czy powinna wraz ze mną, już teraz odrzucić spadek. Nadmieniam, że ze zmarłym oraz jego rodziną nie utrzymuję żadnych kontaktów od kilkudziesięciu lat, a o jego śmierci dowiedziałem się z pisma otrzymanego z Sądu.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lut 2023 13:34

Tak, jeśli Pan jako spadkobierca odrzuci spadek, w Pana miejsce wchodzą Pana dzieci i dalej wnuki. Po Panu spadek powinni odrzucić dzieci (jeśli cóka ma własne dzieci, powinna również odrzucić spadek w imieniu małoletnich - wymagana zgoda sądu rodzinnego)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)