2022.07.26 godz. 17:57 Warszawa, Mazowieckie

W jaki sposób dalej poprowadzić sprawę po otrzymaniu postanowienia/uprawnienia do egzekucji windykacyjnej

Wyjaśnienie sytuacji

W sądzie zakończyła się na moją korzyść sprawa windykacyjna; do tego otrzymaliśmy informacje, że dalsza apelacja do wyroku jesst oddalona i nadana jest klauzula wykonalności tytułowi egzekucyjnemu. Na koniec w liście jest też fragment "niniejszy tytuł uprawnia do egzekucji w zakresie pkt 1 wyroku Sądu [...] oraz poleca wszystkim organom [...] aby postanowienia tytułu niniejszego wykonały, a gdy o to prawnie będą wezwane, udzieliły pomocy [...]". Czy powinienem zgłosić się do komornika? Jeśli tak - czy poza tym dokumentem potrzebuję czegoś jeszcze?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Lip 2022 18:23

Do wszczęcia egzekucji komornik potrzebuje tytułu wykonawczego, czyli najczęściej orzeczenia Sądu opatrzonego klauzulą, którą cytuje Pan/Pani w pytaniu. Dysponując tym dokumentem można złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika (często komornicy wzory takiego wniosku udostępniają na stronie kancelarii). W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu mailowego.