2021.09.15 godz. 11:10 Poznań, Wielkopolskie

W jaki sposób można sprawdzić zadłużenie po zmarłej osobie?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Zmarł mój wuja (brat mojej matki). Matka i drugi brat, chcą zrzec się pozostawionego majątku - 2500 zł oraz mieszkania, ponieważ boją się, że mieszkanie jest zadłużone. Stąd będąc następna w kolejce, chciałabym wiedzieć, co mogę zrobić w tej sytuacji. Wuja prawdopodobnie od 2011 roku przebywał w ośrodku opieki, ponieważ był sparaliżowany (był alkoholikiem, nie utrzymywaliśmy z nim kontaktu, dlatego nie wiemy, jaki jest obecny stan, czy są jakiekolwiek długi). Proszę o informację, czy mogłabym w jakikolwiek sposób sprawdzić stan zadłużenia spoczywającego na mieszkaniu i ogólnie.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Martyna Wojciechowska

Gorzów Wielkopolski, Lubuskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Wrz 2021 13:11

Najbezpieczniej byłoby w Pani przypadku według mojej oceny przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, tj. z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Natomiast jeżeli ma Pani pewność, że zmarły nie pozostawił żadnego majątku, którego wartość przekracza wartość długów, to wówczas może Pani od razu odrzucić spadek. W obu przypadkach termin na podjęcie działania wynosi 6 miesięcy od chwili śmierci Pani wuja. Uzyskanie postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku umożliwiłoby Pani otrzymanie potrzebnych informacji od takich instytucji jak ośrodek opieki, banki i inne instytucje finansowe.