2020.04.29 godz. 20:48 Warszawa, Mazowieckie

W jaki sposób można załatwić kwestie spadkowe? Na który testament należy się powołać, żeby córka z pierwszego małżeństwa nie miała prawa do zachowku?

Wyjaśnienie sytuacji

Dziadek odziedziczył spadek po zmarłym synu. Następnie w dniu 16.01.2015 r. sporządził odręczny testament opatrzony datą i podpisem. Napisał w nim, że wydziedzicza córkę z pierwszego małżeństwa, ponieważ nie interesowała się nim w zdrowiu i chorobie i nie mają kontaktów. Córka z pierwszego małżeństwa mieszka od dawna w USA i nie ma z nią większego kontaktu. W dniu 10.09.2015 r. ustanowił testament notarialny, w którym wskazał jedynie moją mamę (córka z drugiego małżeństwa) jako jedyną spadkobierczynię. Dziadek zmarł 04.09.2019 r. Czy moja mama już nabyła spadek? Iść do notariusza czy do sądu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Sławomir Kamrowski

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Kwi 2020 10:18

Dzień dobry, ważny będzie testament drugi, czyli notarialny. Niestety u notariusza muszą się stawić wszyscy spadkobiercy, mimo że nie dziedziczą. Zgodnie z wolą dziadka całość dziedziczy córka z drugiego małżeństwa. Bez znaczenia pozostaje fakt pochodzenia majątku. Córka z pierwszego małżeństwa może jedynie domagać się zachowku przez pięć lat od śmierci, jednakże w tym przypadku możecie się państwo powołać na treść pierwszego testamentu i wykazywać podstawy do wydziedziczenia. Sprawa niestety trzeba złożyć do Sądu, gdyż po poinformowaniu córki z pierwszego małżeństwa nie musi się ona stawić
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)