2020.05.06 godz. 12:57 Warszawa, Mazowieckie

W jaki sposób powinno załatwić się rozwiązanie sprawy o zniszczenie mienia drogą poza sądową?

Wyjaśnienie sytuacji

Na policję został zgłoszony wniosek o zniszczenie mienia. Sprawcy chcą załatwić sprawę pozasądownie i proponują zwrócenie powstałych szkód. W jaki sposób powinno się załatwić taka sprawę? Jaką umowę należy sporządzić? Kto może ją sporządzić? Czy kopie takiej umowy należy przedstawić na policji? Proszę o odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Maj 2020 09:58

Jeśli chodzi o kwestię zawiadamiania Policji, to moim zdaniem powinno wystarczyć cofnięcie wniosku o ściganie. Przestępstwo zniszczenia mienia jest ścigane na wniosek, więc jeśli wniosku nie będzie, to policja nie powinna podejmować działać. Można policję poinformować, że szkoda została naprawiona. Natomiast ze sprawcami można zawrzeć zwykłą pisemną umowę w przedmiocie sposobu i terminu naprawienia szkody. Można też zastosować formę z podpisami notarialnie poświadczonymi, a nawet akt notarialny, tyle że będzie to bardziej kosztowne.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)