2020.01.29 godz. 06:22 Opole, Opolskie

W jakim czasie (pracy czy prywatnym) odbyć badania lekarskie, określające konieczność noszenia okularów. Praca przy komputerze.

Wyjaśnienie sytuacji

Badania okresowe przeprowadziłem w ub. roku, kolejne za dwa lata. Jednak czuję, że muszę zmienić okulary. Aby mieć dofinansowanie, muszę zrobić badania u okulisty. Pracodawca kieruje mnie do konkretnego lekarza, z którym ma podpisaną umowę. Niestety, okulista ten przyjmuje w godzinach 8.00 - 13.00. Zdaniem pracy, badanie to nie jest badaniem okresowym, zatem wyjście to tego lekarza jest wyjściem prywatnym i czas poświęcony na badania należy odpracować. Czy faktycznie takie wyjście do lekarza jest wyjściem prywatnym, za które nie przysługuje wynagrodzenie/należy je odpracować?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Spychała

Piekary Śląskie, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sty 2020 00:15

Wskazane badanie nie mieści się w kategorii definicji kodeksowej badań obowiązkowych tj. okresowych czy też kontrolnych. Jest to badanie dodatkowe, poza terminami wynikającymi z zaświadczeń lekarskich. Jeśli pracownik będzie chciał wykonać badanie w czasie pracy, nie zachowa prawa do wynagrodzenia. Warto dlatego skorzystać z dnia urlopu wypoczynkowego celem zachowania wynagrodzenia.