2022.07.22 godz. 17:39 Siedlce, Mazowieckie

W jakim terminie od zdarzenia mogę wnieść akt oskarżenia o zniesławienie

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. W tym tygodniu miałem bardzo nieprzyjemną sytuację z osobą transplociowa, wypisuje do moich znajomych że ją zgwałciłem i się do niej dobierałem. Chciałbym się dowiedzieć ile mam czasu na wniesienie aktu oskarżenia do sądu ponieważ policja nic nie może z tym zrobić oraz ile kosztuje wniesienie takiego aktu w sądzie.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Lip 2022 18:47

Dzień dobry, prywatny akt oskarżenia trzeba złożyć w ciągu roku od dnia dowiedzenia się o tożsamości sprawcy, jednak nie później niż w terminie 3 lat od dnia popełnienia przestępstwa. Po upływie tych terminów przestępstwo prywatnoskargowe ulega przedawnieniu, co oznacza, że nie może być później ścigane. Pozdrawiam