2024.01.04 godz. 21:30 Kłodawa, Wielkopolskie

Podatek?

Wyjaśnienie sytuacji

W kwietniu 2021 umiera mama posiada dom z działka której współwłaścicielem jest mąż dziedziczą po niej mąż i 3 dzieci, w 2023 umiera mąż dzieci przyjmują spadek każdy w 1/3. Teraz rodzeństwo chce się zrzec swojej części na jedną z sióstr. Dom z działką wart ok 450 tysięcy, jakie koszta będą związane z darowizna podatek coś jeszcze?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Krzysztof Malinowski

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Sty 2024 09:01

Dzień dobry, kluczowa w tym przypadku byłaby informacja, czy nabycie spadku zarówno po matce, jak i po ojcu zostało zgłoszone do Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy od chwili uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, względnie zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia. W takim bowiem przypadku osoby najbliższe, zaliczane do tzw. grupy "0" zwolnione są z obowiązku podatkowego w zakresie nabytego majątku spadkowego.

Zmodyfikowano dnia: 05 Sty 2024 09:01
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)