2023.11.10 godz. 13:10 Poznań, Wielkopolskie

Darowizna a zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

W latach 90 rodzice w formie darowizny przekazali mojemu bratu i bratowej dość dużą działkę z domem. W roku 1999 zmarł nasz ojciec a w latach ok 2002-2004 rozwiódł się brat z bratową. W tym roku zmarła nasza mama. Bratowa usilnie próbowała sprzedać przedmiotową działkę- odbyły się 3 licytacje ale bez skutku ponieważ rodzice w zapisie mieli użyteczność na tej działce i nikt nie zakupił z lokatorami. I moje pytanie-czy mam należy się zachowek po zmarłej mamie od bratowej ponieważ teraz to już kwestia czasu aż nieruchomość zostanie sprzedana.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Lis 2023 13:32

Jeśli przekazanie własności działki nastąpiło w drodze umowy dożywocia, działka ta nie będzie zaliczona do spadku (brak zachowku). Jeśli jednak była to zwykła umowa darowizny i ustanowiona służebność mieszkania dla rodziców, wówczas darowizna ta zalicza się do spadku, a tym samym przysługuje zachowek.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)