2023.01.18 godz. 10:04 Chełm, Lubelskie

Czy mogę nie płacić

Wyjaśnienie sytuacji

W listopadzie 2021 roku opuściłem czasowo dom. Nie doszło do żadnej formy separacji.W grudniu 2021 roku sąd przyznał mojej córce alimenty.Miałem placić 1200 zł miesięcznie. W okresie od stycznia do czerwca 2022 przebywałem w pracy za granicą i opłacałem zasadzoną kwotę. W tym czasie, pomiędzy 8. marca, a 16 kwietnia, przebywałem w domu.W okresie od lipca do grudnia 2022 za zgodą żony i przy wiedzy sądu rodzinnego sprawowałem fizycznie opiekę nad córką w miejscu jej zameldowania.Teraz żona domaga się zapłaty alimentów za ten okres.W opinii kuratora rodzinnego zostały one na ten czas zawieszone

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lut 2023 16:24

Najrozsądniejszym byłoby wniesienie o zmianę orzeczenia w orzeczenia i uuchylenie lub czasowe zawieszenie obowiązku alimentacyjnego na skutek zmiany okoliczności. W tym stanie rzeczy jeśli uprawniona wszcznie postępowanie egzekucyjne, to komornik dokona egzekucji zgodnie z prawem, gdyż działa w oparciu o tytuł wykonawczy i nie analizuje zmiany okoliczności. Nie sposób zgodzić ze zdaniem kuratora "że na ten czas alimenty zostały zawieszone", ponieważ o tym decyduje sąd, a nie domniemanie kuratora. Doradzam uzyskanie oświadczenia żony, że w tym czasie ponosił Pan koszty utrzymania córki
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)