2021.11.22 godz. 07:16 Brodnica, Kujawsko-pomorskie

Zajęcie komornicze niealimentacyjne

Wyjaśnienie sytuacji

W listopadzie otrzymałam wynagrodzenie za pracę w październiku, od 1 listopada zaczęłam pracę w nowej firmie. Wynagrodzenie jest tu wypłacane do 30 każdego miesiąca za dany miesiac. Czy komornik może zająć mi wypłatę za listopad jeśli będzie przelane na konto bankowe w tym samym miesiacu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2021 11:51

Dzień dobry, zgodnie z art. 54 ust. 1 Prawa bankowego środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych są wolne od zajęcia do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że w każdym kolejnym miesiącu trwania egzekucji ma Pan/Pani prawo do zwolnienia w wysokości 2.100 zł. Jeżeli zatem w ramach danego miesiąca wpływy na rachunek z tytułu wynagrodzenia za pracę przekroczą tę kwotę (2.100 zł), nadwyżka zostanie przekazana do organu egzekucyjnego. Aby się przed tym uchronić, należałoby wnioskować u pracodawcy o wypłatę wynagrodzenia w gotówce.