2022.04.19 godz. 14:27 Zamość, Lubelskie

Sprawa o zniszczenie tunelu ogrodowego

Wyjaśnienie sytuacji

W marcu moja sąsiadka ścinając drzewo na swojej działce uszkodziła tzn zniszczyła całkowicie mój tunel ogrodowy który był na mojej działce. Koszt tunelu 301 zł. Niestety nie chciała go ani naprawić ani zwrócić kosztów ani odkupić nowy. Zgłosiłam się na policję. Otrzymałam pismo z policji że wniosek został przesłany do sądu rejonowego. W tym piśmie jest napisane że ja jako pokrzywdzona mogę złożyć oświadczenie że będę działać obok oskarżyciela publicznego jako oskarżyciel posiłkowy. Co to oznacza? Nie rozumiem tego wogole. Czy złożyć to oświadczenie? Co mi da to oświadczenie?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Cze 2022 11:34

Dzień dobry. Status oskarżyciela posiłkowego daje Pani realny umożliwia bardziej "realny" i bezpośredni wpływ na przebieg postępowania przed Sądem. Będąc oskarżycielem posiłkowym będzie Pani miała prawo zadawać pytania oskarżonej, stawiać wnioski dowodowe, a także nie akceptować biegłych lub stawiać wniosek o wyłączenie sędziego. Jednocześnie nie musi Pani brać udziału w rozprawach jeśli Pani nie chce, Pani nieobecność nie bedzie tamować biegu procesu.