Treść zapytania

2019.08.13 godz. 00:01 Gdańsk, Pomorskie

Umowa zlecenie, zajęcie komornicze

Wyjaśnienie sytuacji

W miesiącu lipcu zarobiłem 2234,40zł brutto (1672,35 netto) mam komornika sądowego, a dochód stanowi jedyne źródło utrzymania. Firma odmówiła mi wypłaty wynagrodzenia twierdząc, że egzekucji podlega 100% pensji. Moje pytanie brzmi: Czy firma ma rację jeśli nie w jaki sposób odzyskać? Kontakt z komornikiem utrudniony (urlop).

Odpowiedzi prawników:


Adwokat

Marta Fundowicz

Reda, Pomorskie

(2 opinie)

Odpowiedział(a) dnia: 16 Wrz 2019 13:45

Witam, Niestety egzekucja z wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie podlega takim samym ograniczeniom jak umowa o pracę. Dlatego też, komornikowi należy przekazać 100% zajętych kwot (aż do całkowitego spłacenia długu). Jednakże zatrudniony na umowę zlecenie może żądać od komornika ograniczenia egzekucji powołując się na art. 833 §2 Kodeksu postępowania cywilnego. Musi jednak tego dopilnować osobiście, a zleceniodawca, dopóki nie otrzyma stosownego pisma od komornika, zobowiązany jest do potrącania 100% wynagrodzenia z umowy zlecenia. Z poważaniem Awokat Marta Fundowicz
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?
Tak Nie

Chcę dodać odpowiedź!

  • Jeśli jesteś prawnikiem Zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
  • Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

Dodaj odpowiedź