2024.04.19 godz. 15:13 Ełk, Warmińsko-mazurskie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

W październiku 2020 roku zmarł mój brat, który był rozwiedziony. Jego dorosły syn odrzucił spadek po nim, gdyż brat był alkoholikiem i miał długi. W lipcu zeszłego roku zmarła moja schorowana matka, która nie miała żadnego majątku, ponieważ w 1995 roku swoje przeniosła prawo do lokalu spółdzielczego na mnie, a ja w roku 2011 przekształciłam to mieszkanie notarialnie w odrębną własność. Matka i brat do śmierci mieszkali w mieszkaniu, które według prawa należy do mnie. Okazuje się, że była żona mego brata domaga się ode mnie spadku dla swego syna, twierdząc, że należy mu się zachowek po babce.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Kwi 2024 09:19

Odrzucenie spadku po ojcu powoduje, że syn jest traktowany jakby nie dożył otwarcia spadku. Jest to tzw. fikcja prawna. Ma ona jednak zastosowanie tylko do dziedziczenia po tym, po którym się spadek odrzuciło - czyli po ojcu. Jeżeli później zmarła babcia, to jest to odrębne dziedziczenie - po kim innym. Ojciec już nie żył, więc spadek przechodzi od razu na wnuczka i na Panią, oraz inne osoby - jeżeli są takowe. Do spadku dolicza się np. darowizny. Następnie oblicza się zachowek, do którego Pani też jest uprawniona. Z wyrazami szacunku