2023.02.06 godz. 15:27 Toruń, Kujawsko-pomorskie

Czy to jest szantaż ?

Wyjaśnienie sytuacji

W przypływie emocji odpowiedziałem na smsa pracownicy w sposób mogący wskazywać na to że czegoś oczekuje od niej. ( coś w stylu ona: dziękuję ja: należy się 5 zł ona: może być blikiem ja: wolałbym w naturze na tym się skończyło nigdy nic więcej nie pisałem nie utrzymywałem kontaktu. Po 5 miesiącach mój szef wezwał mnie do siebie pokazał te smsy i oświadczył że jeżeli nie będę robił jak on chce to wyśle je do prezesa i stracę pracę. Poza tym pracownica oskarża mnie o mobbing z czym się absolutnie nie zgadzam .

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Bartosz Butkiewicz

Szczecin, Zachodniopomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lut 2023 13:09

Dzień dobry, polski kodeks karny nie posługuje się pojęciem szantażu, ale można ten zwrot przełożyć na pojęcie „zmuszania innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia”, co podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.