2022.11.14 godz. 14:54 Police, Zachodniopomorskie

Czy należy się zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

W roku 1985 zmarł mój ojciec, w zeszłym roku zmarła babcia która podpisała z wujkiem umowę dożywocia, czy mi lub moim dzieciom należy się w tej sytuacji zachowek za babcie lub ojca

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2022 14:34

Umowa dożywocia wyłącza prawo do zachowku. Jednakże warto w pierwszej kolejności przeanalizować kwestię spadkobrania po zmarłym ojcu, o ile nie prowadzono dotąd żadnego postępowania spadkowego.