2024.10.14 godz. 11:00 Kędzierzyn, Opolskie

Darowizna domu

Wyjaśnienie sytuacji

W roku 1998 siostra w formie darowizny przekazała mi dom, czy jej dzieci mogą się domagać ode mnie jakiegoś zadośćuczynienia

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Paź 2024 11:44

Regulacja prawna dotycząca Pana pytania jest zawarta w Art. 994 § 1 Kodeksu cywilnego: "Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku..." Zgodnie z tym przepisem, darowizna, którą otrzymał Pan od siostry w 1998 roku, nie będzie doliczona do spadku, jeśli siostra zmarła więcej niż 10 lat po przekazaniu tej darowizny (czyli po 2008 roku), ponieważ nie jest Pan spadkobiercą ustawowym ani osobą uprawnioną do zachowku po niej. Tym samym dzieci siostry nie mogą domagać się zachowku z tej darowizny. Z poważaniem Arkadiusz Kozok