2023.12.12 godz. 14:56 Kłodzko, Dolnośląskie

Co zrobić

Wyjaśnienie sytuacji

W roku 2019 zmarła babcia, sprawa spadkowa nie została przeprowadzona bo żył wtedy jeszcze mój przybrany dziadek (byli małżeństwem). W roku 2023 zmarł przybrany dziadek. Sprawa spadkowa została już założona i zostałam zawezwana do dostarczenia testamentów. Czy zdjecie oryginału testamentu będzie honorowanym dokumentem? Nie posiadam oryginału.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Gru 2023 16:01

Dzień dobry, Sąd Najwyższy wydał dość ogólną, ale jednoznaczną uchwałę: wykładni testamentu należy dokonywać z uwzględnieniem okoliczności jego sporządzenia, które mogą być ustalane z wykorzystaniem wszelkich środków dowodowych. A zatem także z uwzględnieniem zdjęcia testamentu.