2024.06.16 godz. 19:27 Rychlik, Lubuskie

W SPRAWIE UDOSTEPNIENIA KLUCZY OD NIERUCHOMOŚCI - WSPÓLNY DOM O KTÓRY DRUGA OSOBA NIE DBA

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Państwa serdecznie, Uprzejmie proszę o poradę prawną, Posiadamy razem z byłą żoną dom wraz z gruntem. Wzięliśmy rozwód w 2019 roku. Ja robię opłaty za nieruchomość. Była żona płaci tylko symbolicznie za podatek i za prąd. Ja robię również opłaty za dom, ale ponoszę też bieżące i realne koszty utrzymania nieruchomości z należytym stanie. Dojeżdżam do tego domu co dwa tygodnie zza granicy by opiekować sie nim. Z tego tytułu ponoszę bardzo wysokie koszty: - ceny dojazdów za paliwo z zagranicy do Polski, - amortyzacja i naprawy mojego auta - koszty napraw niszczejącego domu, w którym nikt nie mieszka. Przyjeżdżam do niego regularnie co 2 tygodnie by wykonywać następujące czynności: - opalanie ogrzewanie domu w okresie jesienno-zimowym, usuwanie awarii, pęknięcia rur wodomierza - zabezpieczenie domu przed kradzieżą w postaci kamer (było jedno włamanie) - koszenie trawy i dbanie i ogród, przycinanie drzew, remont ogrodzenia - malowanie ścian i naprawianie ciągłych usterek, zabezpieczenie obiektu przed zniszczeniem Żona od kilkunastu lat wcale nie interesuje się domem. Ostatnio upomniała się o klucze od domu i zażądała, że chce do niego wejść. Mam tam swoje prywatne rzeczy i jestem tam również zameldowany ponieważ po rozwodzie wyprowadził się od byłej żony. Czy jestem w takim razie zobowiązany do oddania jej kluczy zapasowych? Czy może tam wejść? Chciałem po rozwodzie podzielić majątek i sprzedać dom. Była żona nie chce sie na to zgodzić i wszystko jest na mojej głowie. Pytając o to czy dołoży się do ogrzewania domu uzyskałem od niej odpowiedż że nie będzie sponsorować moich przyjazdów do Polski. Ponoszę z tego tytułu bardzo wysokie koszty. Proszę o pomoc jak mam ustosunkować się do jej żądania oddania kluczy od domu. Serdecznie pozdrawiam. Marek Polon Rychlik 12 69-200 Sulęcin (Woj. Lubuskie) Tel.+48 798280357

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Cze 2024 11:29

Dzień dobry Jeżeli zależy Panu na tym domu, to proponuję odkupić od żony udział w nim. Jeżeli się nie zgodzi, to można żądać przed sądem zniesienia współwłasności. Jeżeli nie zależy Panu na domu, to sugerują zwrócenie się do sądu o zniesienie współwłasności przez sprzedaż i podział uzyskanej kwoty, na podstawia art. 210 § 1 Kodeksu cywilnego. Z wyrazami szacunku