2020.10.03 godz. 15:50 Zielona Góra, Lubuskie

Czy i kiedy następuje przedawnienie

Wyjaśnienie sytuacji

W styczniu 2021 roku minie pięć lat jak przy rutynowej kontroli policji zostałem zatrzymany pod wpływem alkoholu (około 1,00 promila),bez uprawnień. Nikomu nic nie zrobiłem, miałem dzień przeterminowane rejestracje wyjazdowe stąd zatrzymanie. Otrzymuję wezwania z Prokuratury na przesłuchanie,zawsze usprawiedliwiam nieobecność na przesłuchaniu (mieszkam za granicą).Moje pytanie brzmi czy po upływie pięciu lat nastąpi przedawnienie? Jeśli nie,to co mogę zrobić aby dobrze wybrnąć i zakończyć tą sytuację, która trwa od grudnia 2015 roku.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Paź 2020 20:35

Dzień dobry, w opisanej przez Pana sytuacji najprawdopodobniej zostało wszczęte postępowanie i jest (lub) będzie Pan poszukiwany. W takim przypadku należy odróżnić przedawnienia karalności od przedawnienie wykonania kary. Przedawnienie karalności wynosi 5 lat a przedawnienie wykonania kary 15 lat. W opisanej sytuacji jest kilka rozwiązań, proszę o kontakt mailowy annababiak@gmail.com
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)