2022.04.13 godz. 21:16 Myślenice, Małopolskie

Co mogę zrobić

Wyjaśnienie sytuacji

W styczniu urodziłam córkę będąc w związku narzeczeńskim. Byliśmy w USC żeby złożyć wniosek o ojcostwo. Rozstałam się z narzeczonym, ma on problemy psychiczne, leczy się, jest nieaktywnym alkoholikiem i narkomanem. Wyprowadził się od nas jak córka miała 3 tygodnie i w ogóle się nia nie interesuje. Nie daje pieniędzy ani nie kupuje dla niej rzeczy. Dzisiaj napisał ze chciałby się z nią zobaczyć. Ja nie chce się z nim widzieć, a boje się dawać mu córkę sama pod opiekę. Jestem dopiero umówiona z prawnikiem żeby złożyć wniosek o alimenty i ograniczenie praw lub pozbawienie praw rodzicielskich.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Cze 2022 08:52

Dzień dobry. do momentu ograniczenia władzy rodzicielskiej oboje macie Państwo jednakowe prawa i obowiązki jako rodzice dziecka, tak więc Pani była partner ma oczywiście prawo widywać dziecko. Niemniej jednak zrozumiałe jest, że jako matka obawia się Pani o dobro dziecka. Pewnym wyjście z tej sytuacji jest zabezpieczenie powództwa na czas procesu i myślę że prawnik, z którym się Pani umówiła także to zaproponuje. W dużym uproszczeniu Sąd rozpozna wniosek o zabezpieczenie jeszcze przed wydaniem wyroku. Może Pani wnioskować o powierzenie Pani wyłącznej władzy rodzicielskiej do wydania wyroku.