2024.03.04 godz. 19:29 Katowice, Śląskie

Odrzucenie spadku

Wyjaśnienie sytuacji

W styczniu zmarła moja Mama ojciec żyje mieszka w domu który był wspòlnością majątkową Mama posiadała też jeszcze jeden dom moja siostra chce bym odrzuciła spadek po mamie bo chce zamieszkać w tym domu który jest teraz pusty czy cześć domu w którym mieszka ojciec też należy sie jeszcze siostrze czy jeśli ojciec przepisał by mi w testamecie dom w którym mieszka muszę spłacić siostrę i opiekować się ojcem do końca mam też dzieci czy jeśli odrzuce spadek mogą one dziedziczyć po mojej mamie

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Kwi 2024 16:11

Jeżeli Ojciec zapisze w testamencie dom dla Pani, to Siostra może potem żądać zachowku od Pani. Pozostaje jeszcze do rozważanie kwestia, czy w testamencie ma być zapis zwykły, czy windykacyjny (wtedy niezbędny jest akt notarialny), czy też w testamencie cały spadek będzie przekazany Pani. Jeżeli odrzuci Pani spadek po Mamie, to wtedy powołane są do dziedziczenia Pani Dzieci. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)