2022.10.24 godz. 12:01 Białystok, Podlaskie

Dopisanie małżonka do domu

Wyjaśnienie sytuacji

W trakcie związku małżeńskiego mąż otrzymał w formie darowizny od swoich rodziców (akt notarialny) dom, w którym obecnie mieszkamy. Chciałabym by mąż "dopisał" mnie jako współwłaściciela. Gdzie mam się udać aby dokonać takiej zmiany, jakie w związku z tym są opłaty, jakie dokumenty będą potrzebne ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Anna Albińska

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lis 2022 21:15

Aby dopisać Panią jako współwłaściciela domu, trzeba z mężem zawrzeć u notariusza umowę darowizny na Pani rzecz udziału 1/2 nieruchomości (zwolnienie od podatku od darowizny) Potrzebne dokumenty to aktualny wypis z księgi wieczystej i akt własności domu. Koszt u notariusza zależy od wartości nieruchomości (stawki są zawarte w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej). Za opłatą, notariusz może również zrobić wpis w księdze wieczystej.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)