2024.01.20 godz. 19:11 Porąbka, Śląskie

W umowie dziedziczenia majątku czyli połowy domu w zabudowie bliźniaczej, mamy zapisane służebność przechodu i przejazdu kuzyna przez naszą działkę ale...

Wyjaśnienie sytuacji

Nam przeszkadza że jest zapisane w akcie notarialnym że ten kuzyn ma dożywotnio możliwość korzystania z połowy stodoły która stoi NA NASZEJ DZIAŁCE Nasza połowa stodoły jest drewniana, a kuzyna jest zmodernizowana z cegły przez jego ojca dawno temu. My chcemy zlikwidować ta drewniana stodołę i pytanie CZY KUZYN MUSI TEŻ ZLIKWIDOWAĆ SWOJA CZĘŚĆ POLOWE STODOŁY BO JEST WSPÓLNY DACH NA CAŁEJ STODOLE I CZY MUSIMY GO PYTAĆ O ZGODĘ? Czy ewentualnie moglibyśmy sądownie nakazać mu płacić za korzystanie z naszej działki bo przychodzi na nasz teren i wchodzi do tej stodoły bo tam ma rowery.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Sty 2024 20:02

Skoro ma ustanowioną służebność przechodu, a na dodatek służebność osobistą w postaci korzystania ze stodoły, to nie możecie Państwo w żaden sposób zmusić go do likwidacji stodoły ani też zabronić przejazdu. Służebność można znieść jeśli nei jest wykonywana przez 10 lat lub znieść odpłatnie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)