2020.03.30 godz. 15:23 Gdańsk, Pomorskie

Co mam zrobić z telewizorem?

Wyjaśnienie sytuacji

W wynajmowanym mieszkaniu, lokatorka zostawiła telewizor. Po dwóch latach prób skontaktowania się z nią. Telewizor wciąż jest u nas. Do kogo teraz należy?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Patrycjusz Miłaszewicz

Góra, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Mar 2020 12:42

Dzień dobry, z treści pytania nie wynika jaki był zamiar właściciela telewizora. Czy najemczyni porzuciła rzecz z zamiarem rezygnacji z prawa własności czy też pozostawiła telewizor z innego powodu. W pierwszym przypadku należałoby uznać,iż była najemczyni porzuciła rzecz (art. 180 k.c.) Zgodnie zaś z art. 187 k.c. rzecz znaleziona, która nie zostanie przez osobę uprawnioną odebrana w ciągu roku od dnia doręczenia jej wezwania do odbioru, a w przypadku niemożności wezwania - w ciągu 2 lat od dnia jej znalezienia, staje się własnością znalazcy. Z poważaniem radca prawny Patrycjusz Miłaszewicz.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)