2021.04.02 godz. 19:09 Koszalin, Zachodniopomorskie

Podział spadku

Wyjaśnienie sytuacji

W X zmarł mój ojciec. Nie zostawił testamentu. W styczniu zmarła matka. /mama zostawiła testament zapisując całość dla mojej siostry/ Posiadali mieszkanie własnościowe z KW. Spadkobierców jest czwórka rodzeństwa. Wartość mieszkania 200 tys. Zł. Jaki jest mój udział procentowy w całym spadku. Pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Kwi 2021 19:58

Dzień dobry! W takim przypadku spadkobranie po ojcu przedstawia się następująco: 1/4 części dla Pańskiej mamy, po 3/16 dla każdego z dzieci (dzielimy 1/2 mieszkania zatem wskazane ułamki stanowią w uproszczeniu odpowiednio 1/8 wartości mieszkania dla Pańskiej mamy i po 3/32 wartości mieszkania dla każdego z dzieci). Skoro Pańska mama zapiała w testamencie cały swój majątek na rzecz jej córki to jej udział w mieszkaniu w wysokości 5/8 (1/2 + 1/8) przypada na osobę wskazaną w testamencie, a Pan ma roszczenie o zachowek wobec tak obdarowanej osoby - co do zasady to połowa tego, co można byłoby
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)