2020.02.03 godz. 13:10 Jędrzejów, Świętokrzyskie

Prawo do zachowku

Wyjaśnienie sytuacji

W zeszłym roku w lutym zmarł mój ojciec. W testamencie uwzględnił jedynie moją matkę jako główną spadkobierczynię. W marcu tego roku ma się odbyć rozprawa stwierdzająca nabycie spadku. W związku z tym iż mój brat otrzymał od matki dom w podwórku czuję się pokrzywdzony i chciałbym wystąpić o prawo do zachowku i tu potrzebuję pańskiej rady. Obecnie mieszkam za granicą, jednak wybieram się do Polski na tą rozprawę i w związku z tym mam kilka pytań: 1.Czy przysługuje mi prawo do ubiegania się o zachowek? Nie otrzymałem żadnych darowizn od moich rodziców. 2. Gdybym chciał załatwić tą sprawę polubowie z moją matką to czy powinienem udać się do notariusza i spisać umowę z nią? Od czego zacząć? 3. Jeśli nie osiągnę kompromisu z moją rodziną to jakie mam podjąć kroki? 4. Z powodu tego iż mieszkam za granicą czy mógłbym przekazać pełnomocnictwo mojemu prawnikowi do reprezentowania mnie podczas ewentualnych rozpraw, czy konieczne będzie stawianie się osobiście? Z góry dziękuję za pomoc. Z poważaniem Arkadiusz Rabajczyk

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lut 2020 14:23

Czy testament ojca ogranicza się do powołania żony, a Pana mamy do całości spadku czy też zawiera inne postanowienia? Np. o zapisach albo o wydziedziczeniu Pana, co skutkowałoby pozbawieniem Pana prawa do zachowku? W jakiej formie jest testament ( pisemny czy notarialny) i czy Pan lub brat będzie kwestionować jego ważność w ramach postępowania o stwierdzenie nabycia spadku? Czy rodzice mieli wspólność ustawową małżeńską? Jeśli była wspólność, a testament sprowadza się tylko do powołania Pana mamy jako jedynego spadkobiercy, to wówczas w skład spadku wchodzi
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)